2011 Haziran’ında Sahaf Nazım Hikmet adıyla Beyoğlu’nda küçük bir dükkanda başladı yolculuğumuz. Bazen gece yarılarında bit pazarlarından, bazen eskicilerden, hurdacılardan, bazen de evlerden alıp yeni sahiplerine ulaştırıyorduk güzelim kitapları.


Günü geldi Beyoğlu’nda bir değişim başladı. Taksim Meydanı düzenlemesiyle aylarca Beyoğlu trafiğe kapatıldı. Masalar, sandalyeler toplandı. Direnişler görüldü. İnsanlar sokağın kalbine inandı. Biz de birlik olduk kitaplarımızla. Sonrasında Beyoğlu’nun çehresi hızla değişti.


Günler gün oldu, gün o gün oldu, 2016 Haziran’ında Heybeliada’da bu sıcak dükkanımızı açtık. “Halki”nin halkı bizi hiç yabancılamadı. Tüm güzel yüreklerle ince ince işledik zamanımızı. Dükkanı bir sürü kitaplarla ve anılarla doldurduk. Masal bu ya, zaman satıyorduk.


Bizi duyanlar oldu; hem adanın güzelliklerini hem de bizi görmeye geldiler. İyi ki geldiler. İyi ki “bir” olduk. Hep iyi kiler.


Beyoğlu’nda ilk açıldığımız günden beri, hayalini dahi kuramadığımız bir hayal dünyasının içinden sesleniyoruz size; burası Heybeli Sahaf.